| VR 20 NOV. 2026 • 20:00 UUR | Film |
| Mr. Nobody Against Putin | |
| Aanvang | 20:00 uur |
| Locatie | Theater de Stoomfabriek |
| Pauze | NEE |
| Eindtijd | 21:30 uur |
|
Mr. Nobody Against Putinis een bekroonde, ijzingwekkende documentaire die via verborgen beelden van leraar Pavel Talankin de alledaagse indoctrinatie en militarisering in Russische scholen toont. De strijdlustige en zwartkomische documentaire toont de absurditeit van de Russische propagandamachine. Een unieke inkijk in het leven in Rusland onder Poetin, waar een nieuwe generatie wordt klaargestoomd voor reactionair militarisme. |
|
| €7,00 | Bestel kaarten |
Na het zien van de documentaire ‘Mr. Nobody Against Putin’ blijf je achter met de vraag “wat heb je nu eigenlijk gezien?” Het is niet echt een goed onderbouwde documentaire die een breed overzicht geeft van hoe de militarisering van het lager- en middelbaar onderwijs in Rusland zich met grote stappen een weg baant door de scholen. Wat je wel hebt gezien is hoe die militarisering in de school waar Pavel Talankin leraar is wordt ingevoerd. Hoe leraren en leden van de Wagner-groep alle kinderen, ook de allerjongste, hersenspoelen met informatie over het leger en over Rusland. Hoe kinderen worden gedrild en geestelijk worden voorbereid op de unieke traditionele waarden en over de rol van Rusland in de wereld. Voor veel leraren werd dit kennelijk teveel, naar verluidt namen in 2023 200.000 leraren hun ontslag.
Alle scholen moeten een onderdeel invoeren in het lesprogramma dat heet: ‘Gesprekken over belangrijke zaken’. De bedoeling daarvan is om nationale eenheid, vaderlandsliefde en traditionele waarden te bevorderen bij de leerlingen van alle scholen. De hier gebruikte terminologie is van de Russische overheid.
Als videograaf van de school heeft Talankin de gelegenheid deze fundamentele veranderingen in het Russische onderwijs vast te leggen. Zo verzamelt hij bijna anoniem en legaal zijn materiaal. Dat hij het via een versleutelde telefoon aan de Deense regisseur en documentairemaker David Borenstein stuurt is natuurlijk wel illegaal, maar gaat onopgemerkt lang door. Talankin heeft besloten om het spel voorlopig mee te spelen. Het levert hem prachtig materiaal op onder andere van pro-oorlog demonstraties en marcherende kinderen in de gangen van de school. David Borenstein maakt er in Denemarken, op aanwijzingen van Talankin, deze prachtige documentaire van. Takankin heeft uiteindelijk moeten vluchten naar het westen. Hij kon het niet langer opbrengen om hypocriet mee te doen.
Denemarken / Tsjechië / Duitsland, 2025, 90 min.
Regie: David Borenstein en Pavel Talankin
Met o.a. Pavel Sudoplatov.